Yerinde Balans

Dönen ekipmanların yerinde balans  hizmetimiz ile titreşim değerlerini, makine stresini, rulmana binen yükü ve şaft deformasyonunu kabul edilebilir seviyelere indirebilmekteyiz.

Yerinde balansı sabit tezgah balansından ayıran en önemli fark balans alma işleminin makinanın kendi çalışma şartlarında uygulanabilir olmasıdır. Ayrıca yerinde balans müdahalesi demontaj-montaj işlemleri ile uğraşmaksızın işgücü ve zamandan tasarruf edilerek işletmeye katkıda bulunur.

Makina ve döner ekipmanlarda en sık görülen arızalardan biri balanssızlıktır. Balanssızlığın oluşturmuş olduğu mekanik titreşimler çalışma sırasında, erken rulman ve yatak aşınmasına, yorulma ya da kuvvete bağlı kırılmalara veya mil deformasyonları ile enerji kaybına sebep olur.

VBM Makina olarak alanında uzman ekiplerce her devir ve çapta fan balansı, kırıcı balansı, spindle balansı, volan balansı, vals balansı ve rotor balansı hizmetlerimizi yerinde ve kısa sürede gerçekleştirerek ayrıntılı olarak müşterilerimize raporlamaktayız.

Yerinde Balans’ın Önemi

Endüstriyel tesislerde kullanılan döner makineler, üretim sürecinin önemli bir parçasıdır. Bu makineler, enerji üretmek, malzeme işlemek ve ürünleri taşımak için kullanılır. Ancak, döner makinelerin verimli ve sorunsuz bir şekilde çalışması için balanslı çalışmıyor olması gerekir.
Balans, döner makinelerin optimum verim ile ve düzgün bir şekilde dönmesi için gereklidir. Balanslı bir makine, titreşim, gürültü ve enerji kaybına neden olabilir. Ayrıca, balanslı bir makinenin rulmanları ve diğer parçaları daha hızlı aşınır ve arızalanır.
Yerinde balans, döner makinelerin yerinde, üretim hattından ayrılmadan balanslanması işlemidir. Yerinde balans, döner makinelerin verimliliğini ve performansını korumanın en etkili yollarından biridir.

Yerinde balans’ın önemi şu şekilde sıralanabilir;

Üretim verimliliğini artırır,
Üretim kalitesini artırır,
Enerji tasarrufu sağlar,
Makine ömrünü uzatır,
Çevreye zararı azaltır.

Sizde hizmetlerimizden yararlanmak için bize hemen ulaşın!​

© 2023 Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll to Top